Sudbina Fabrike bakarnih cevi u Majdanpeku?

Oko 400 zaposlenih u Fabrici bakarnih cevi u Majdanpeku, jednoj od najprofitabilnijoj firmi u Srbiji koja se bavi preradom bakra, ruski vlasnici “Koper tjub”, iz Jekaterinburga, uputili su na – prinudne odmore – saznaju “Novosti”.

Nezvanično, pominje se da su Rusi nezadovolji time što za pretodnih 15 godina, koliko upravljaju FBC, nisu od RTB mogli da kupe ni gram bakra, već su tu sirovinu morali da uvoze iz svoje zemlje. Navodno, situacija se nije promenila ni kada je kineski “ZiJin” postao strateški partner borske kompanije.

U međuvremenu, na adresu Rusa stigla je ponuda jedne grčke kompanije za kupovinu FBC, ali se pominje da su za većinski udeo u tom preduzeću zainteresovani i strateški partneri RTB iz Kine. Rukovodsto “Koper tjuba”, kako je najavljeno, odlučiće o daljim koracima nakon Božićnih praznika.

Na sednici Skupštine opštine Majdanpek prošlog petka, na predlog odbornika Dejana Milivojevića, na dnevnom redu našla se i informacija o aktuelnoj situaciji u Fabrici bakarnih cevi, koja zapošljava blizu 400 radnika, a koja je nedavno promenila naziv i delatnost.

Prema rečima Dragana Popovića, predsednika Opštine Majdanpek, 15. januara biće poznat epilog pregovora sadašnjih, ruskih vlasnika sa jednom grčkom kompanijom, koja se, takođe, bavi bakarnim cevima, od čega će zavisiti i dalji status zaposlenih u ovoj fabrici.

Podsetimo, maja 2014. godine, na proslavi 35 godina od osnivanja Fabrike bakarnih cevi a. d. Majdanpek i deset godina otkako je tu fabriku privatizovala ruska kompanija UGMK holding, bili su i tadašnji predsednik Srbije Tomislav Nikolić i ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Čepurin.

foto: Tanjug/Politika

Zahvaljujući takvom kvalitetu gotovih proizvoda, konkurentnim tržišnim cenama i dobroj poslovnoj politici Fabrika bakarnih cevi zadovoljava 80 odsto ukupne potražnje domaćeg tržišta i jedan je od najvećih izvoznika u Srbiji. Proizvodi se plasiraju na tržišta zapadne i istočne Evrope, Azije, Afrike i Kanade,

rekao je tada Nikolić.

Te iste godine, u septembru, fabriku je posetio i ministar rudarstva Aleksandar Antić

Ovo je jedna od uspešnijih privatizacija u Srbiji i u potpunosti je dala odgovor na pitanje zašto smo išli u privatizaciju, a to je da bismo očuvali proizvodnju i proizvode učinili konkurentnijim,

rekao je tada Antić.

Šta se desilo u međuvremenu,ko će bioti novi vlasnik fabrike koja posluje 40 godina i koliko će radnika biti vraćeno na posao, sudeći prema najavama, biće poznato u drugoj polovini januara.

izvor: Novosti.rs, Politika